Czas na żłobek

Minął rok odkąd pojawiła się na świecie Zofia. Minął spokojny rok, podczas którego mogłam skupić się na opiece nad moją córeczką, być przy niej w najbardziej przełomowych chwilach. Teraz czas na żłobek.

Żartowałam.

Czas na kolejne przełomowe chwile.

Razem.

W rytmie slow.

Podążając za dzieckiem.

Oto na przykład dziś przeżyłam mega wzrusz. Moje lekko ponad roczne dziecko, sięgnęło ze stołu zmiętą chusteczkę i zaczęło (uwaga!) pucować podłogę. Takie kilkukrotne „szuruburu”, po czym czynność tę porzuciło i zajęło się kolejną. Skąd ten wzrusz?! – pomyślisz, Drogi Czytelniku. Ano stąd, że ani ja, ani babcia, ani nikt z naszego otoczenia nie pokazał nigdy Zosi tej czynności. To jest: u nikogo z nas nie była na ręku vel. biodrze podczas ścierania czegokolwiek oraz żadne z nas nie informowało Zosi, co robi np. „a teraz mama bierze ściereczkę i tu pościera, co się wylało”. Naturalnie uczymy Zosię, że „tu się zapala światło”, albo „chowamy portfel do torebki”, albo „pokaż jaka jesteś duża”, „pokaż dada”, „powiedz tata” itd. I oczywiście te czynności przez nas wspomagana łapie, naśladuje, używa samodzielnie. A tu! Zachwyt nad mądrością małego człowieka, nad jego zdolnościami poznawczymi i naśladowczymi! A jeszcze przed chwilą spała mi na klatce piersiowej i wymagała nawet przytrzymania główki, bo jej ciało nie było w stanie wykonać tak prostej czynności.

Obserwuję też jej coraz częstsze i dłuższe wycieczki dwunożne. Ekscytują mnie te chwiejące nóżki, sprecyzowany cel i dostosowywanie sobie tempa, nacisku ciężaru na stopę, wynajdywanie wsporników czy przykucki z gracją baletnicy, gdy napotka przeszkodę lub chrupka.

Luksus – powiesz, Drogi Czytelniku. Matka wariatka – powiesz, Drogi Oponencie. Przy całym tym rytmie slow nie stałam się dzieciocentryczna. Mam swoje hobby, swoje zajęcia, scrolling fejsbuka czy Instagrama oraz powoli wdrażany w życie biznesplan. Moje wymagające dziecko jest nadal hiper wymagające, a mi zajęć przybywa. Co dalej? Jak to pogodzę?

Mój wybór naturalnie padł na babcię. Babci wybór naturalnie padł na nas. „Naturalnie” w zgodzie z naszą naturą, charakterem, potrzebami, okolicznościami. Babcia jest towarzyszką zabaw, edukatorką, piastunką (dzięki niej Zofia kmini, że trzeba zrobić „bęc” w „kółku graniastym”, tuli misia i śpiewnie mówi mu „aaa” oraz ma zaspakajaną haj nid potrzebę bycia noszoną).

Co gdyby nie babcia? Mój wybór naturalnie padłby na nianię. Nianię, czyli osobę, która skupia uwagę na moim dziecku, zna je, jego potrzeby, komunikaty, odpowiada na nie w konkretnym czasie, w konkretny sposób i umożliwia mi śledzenie jego postępów.

Bardzo ufam swojemu instynktowi.

Widzę, kiedy moje dziecko potrzebuje snu, kiedy jedzeniu trzeba dać drugą szansę później, a kiedy księżniczka jest nie w humorze do wyjścia na spacer. Wiem też, że przyjdzie na wszystko czas – na większą samodzielność, na zwiększenie (zdrowego) „dystansu” między nami, na przerwanie karmienia piersią, na większą ilość czasu poświęcanego samotnej zabawie. I nie chcę wymuszać tego gwałtem, „adaptacją”, znoszeniem płaczu, wielogodzinną rozłąką. Bo społeczeństwo XXI wieku szepcze mi co krok „kariera”, „zarobki”, „pieniądze”, „samorozwój”. Siedzenie w korpo na słuchawce nie było dla mnie ani karierą, ani rozwojem, a zarobki ponad średnią krajową miały być wabikiem, bo przecież czymś chleb trzeba posmarować. Nie raz widziałam matki roztargnione w trakcie pracy, załatwiające kolejną sąsiadkę do opieki, bo angina w żłobku, bo wymioty, bo nie mogą poświęcić kolejnego dnia pracy na opiekę nad dzieckiem. Ja – niemężatka, niematka – bardzo im współczułam. Nie potrafiłam sobie wyobrazić, co czuje serce matki, gdy dziecko źle się czuje i trzeba je zostawić pod opieką kogoś z przypadku, bo czas nagli, bo stan się nie poprawia, bo dni urlopowych czy opiekuńczych brak. Dziś już potrafię wyobrazić sobie ten ból przeszywający serce na wskroś.

Podobno żłobek jest naturalnym wyborem.

Żadna z nas matek nie chce być robotem do prania, prasowania, wychowywania dzieci. Szukamy ścieżek na poszerzanie swoich horyzontów, na nadawanie swojemu życiu sensu w oczach świata – chcemy być użyteczne, chcemy być podziwiane, akceptowane. Podobno to dlatego tak naturalnie po roku, dwóch, trzech oddajemy dziecko pod opiekuńcze skrzydła żłobka. Internetowi psychologowie mówią, że to ok, a fora mamowe kipią od zachwytów nad postępami w rozwoju dziecka.

Posłanie tak małego dziecka na n godzin do placówki skupiającej większą ilość jego rówieśników pod mniejszą ilością opiekunów przypadających na jednego wychowanka owszem skutkuje przyspieszonym rozwojem. Tak, jak i my byśmy bardziej się ogarnęli życiowo, gdyby ktoś wyrwał nas z obecnego środowiska i wrzucił do afrykańskiego plemienia bez znajomości hierarchii, zwyczajów, języka.

Przy myśli o żłobku, musimy spojrzeć na tę sytuację oczami dziecka.

Dziecka, które tylko chwilę jest na tym świecie. Każda adaptacja do nowej sytuacji to poniekąd gwałt na jego osobie. Dlatego wszelkie zmiany wprowadzamy w życie pociech powoli. Nie od razu włączamy im bajki, nie od razu podajemy bułę z masłem, nie od razu kładziemy przed nim świecące zabawki. Obserwujemy, czy wprowadzane przez nas zmiany są lubiane, pożądane w danym etapie, implikowane w odpowiednim tempie. „Adaptacja” w żłobku jednak nie nosi znamion obserwacji dziecka i podążania za jego głosem. Płacz odprowadzanego do żłobka dziecka nie jest chwilową reakcją na gwałtowną zmianę. Jest jasnym komunikatem: „nie chcę tak”. Bo za szybko, bo za dużo, bo zbyt nowo, zbyt nieznajomo, zbyt samotnie.

Płacz z czasem cichnie. Dziecko się zaadaptowało?

Nie. Dziecko się poddało. Dziwne, że tak bardzo piętnujemy metodę „cry it out” (tłum. wypłacz się), a tak bardzo gloryfikujemy żłobki i „adaptację” w nich. Obie metody działają na tej samej zasadzie. Wymuszają na dziecku poczucie, że jego płacz (vide: jego komunikowanie potrzeb) jest ignorowany, więc płakanie nie ma sensu (vide: nikt go nie wysłucha, zmiana nie nadejdzie), a to się równa, że ta sytuacja musi trwać i musi mieć ten kształt (vide: zostało porzucone, komunikacja nie ma sensu, światu nie można ufać).

Każde dziecko ma swoje tempo rozwoju.

A te gloryfikowane kwestie rozwojowe? Pobyt w żłobku wymusza tempo na całej grupie, bo istnienie jednostek w grupie wymaga „walki o przetrwanie”. Prawda, że ta sama „walka” toczy się w rodzinach wielodzietnych, rozwój również postępuje szybciej, kiedy w grę wchodzi nadążanie za starszym rodzeństwem, ale… Dzieje się to pod czujnym okiem kochającego rodzica skrupulatnie podążającego w jakimś systemie wartości, kierunku wychowawczym, znającego dziecko na wylot. Nadaje to tej sytuacji pewnej spójności. Od świtu po zmierzch. W rytmie życia konkretnego domu, konkretnej rodziny. Niemalże 1:1. Kiedy w żłobku jest to 4:25 przez 8h z 24h i 5 dni z 7 dni w tygodniu.

Wracając do mnie i moich wyborów…

Co jeśli pojawi się młodsze rodzeństwo? Ilość obowiązków przecież się zwiększy. A sił mi brak przy jednym maluchu. Mimo wszystko  j e s t e m  o b e c n a. I ta obecność ma tu największe znacznie. Nie własnoręcznie wypiekane bułki, ekociastka, wypucowane podłogi i wyprasowane ubrania. Tak więc, tym bardziej, będąc w domu, nie zechcę odesłać pierworodnej do placówki opiekuńczej. Dlaczego miałabym zasiać w niej to ziarnko niepewności, czy oby nie jest wypychana z gniazda, bo pojawi się nowy dzidziuś mamusi i tatusia, bo dla niej nie ma miejsca? Z chęcią umożliwię jej za to zabawę w klubiku, na rytmice,  z dziećmi koleżanki itp. Z chęcią zapewnię jej towarzystwo babci/opiekunki, która poświęci jej uwagę, kiedy mi na to nie starczy czasu czy sił. Nawet dorywczo. Nawet na zasadzie kilku godzin w tygodniu.

A żłobek?

Żłobek w moich oczach nadal pozostanie placówką potrzebną w Polsce XXI wieku. Potrzebą, dla tych mam, które rzeczywiście muszą po roku, dwóch wrócić do pracy. Dla tych, które samotnie wychowują dziecko. Dla tych, które nie mogą poprosić o pomoc babci. Dla tych, którym charakter i temperament nie pozwalają zostać dłużej w domu. Dla tych, które nie potrafią podjąć innej pracy, niż etatowa. Dla tych, które… po prostu nie potrafią wyobrazić sobie innej opcji. Ale nigdy, zwłaszcza jako pedagog, nie podpisałabym się pod listą zalet i zachwytów płynących z posyłania dziecka do żłobka. Żłobka, czyli placówki wyłącznie opiekuńczej. Wyłącznie o p i e k u ń c z e j,  nawet jeśli dwulatkom implikuje się „lekcje” języka angielskiego czy organizuje zajęcia taneczne.

I choć nigdy nie lubiłam dzieci, nie lubiłam się z nimi bawić, opiekować nimi czy wypełniać im czas, to nigdy nie wyobrażałam sobie, żeby swoje własne dzieci odprowadzać do placówek (liczba mnoga jest nieprzypadkowa, ale o tym innym razem). W chwili obecnej także nie odnajduję się w takiej wizji: pobudka, śniadanie, odwiezienie dziecka do placówki, praca, praca, praca, odbiór dziecka z placówki, obiad, pranie, prasowanie, gotowanie, odkurzanie, serial, położenie dziecka spać, siedzenie na necie, sen, pobudka. W tej wizji nie ma miejsca na mój czas i siły dla dziecka. A co dopiero dla męża, który jest pełnoprawnym członkiem mojego życia. Zaraz przed dzieckiem do tego.

I być może moja prywatna wizja rodziny na tę chwilę wyda Ci się utopią, Drogi Czytelniku, to zrobię wszystko, co w mojej mocy, by móc za jakiś czas nazwać tę wizję „praktyką” i „doświadczeniem”.

Na koniec pozwolę sobie na polemikę z moim tytułem wpisu:

czas na żłobek jest wtedy,

kiedy innego wyjścia opieki nad dzieckiem

totalnie brak.

 

/Zdjęcie: Od A do Z – Agata Ziętarska Fotografia/

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Czas na żłobek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s